AHC Potaissa Turda s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Challenge la handbal masculin, duminica seara, pe teren propriu, desi a fost invinsa de echipa elvetiana BSV Berna, cu scorul de 35-33 (18-19), in mansa a doua a optimilor de finala.

Potaissa, castigatoare a trofeului in 2018, a obtinut calificarea gratie victoriei din ara Cantoanelor, cu 36-33.

Turdenii au inceput rau meciul si au fost condusi cu 5-2, 9-5, 11-8 si 13-9, dar a reusit sa intoarca scorul si au intrat la pauza cu un avans de un gol, 19-18.

BSV Berna a controlat ultimele 20 de minute, avand chiar patru goluri avantaj, 30-26 (min. 52), impunandu-se cu 35-33, dupa ce gazdele au marcat ultimul gol al partidei, prin Pavel.

Pentru Potaissa au inscris Marius Szoke 9 goluri, Milos Dragas 8, Daniel Pop 4, Cristian Ghita 4, Huba Talas 3, Mihai Rohozneanu 2, Razvan Pavel 1, Roland Thalmaier 1, Georgica Cintec 1.

Golurile oaspetilor au fost reusite de Matthias Gerlich 10, Marco Strahm 6, Luca Muhlemann 4, Michael Kusio 3, Tobias Baumgartner 3, Sebastian Schneeberger 3, Ante Kaleb 2, Pedro Spinola 1, Kaspar Arn 1, Nico Eggimann 1, Lucas Rohr 1.

Au arbitrat francezii Yann Carmaux si Julien Mursch, delegat EHF fiind bulgarul Andrei Andreev.

AGERPRES (AS-editor: Mihai enea, editor online: Alexandru Cojocaru) Sursa foto: (c) FRH/facebook