Atletii romani au reusit cinci clasari pe podium, duminica, la concursul Istanbul Indoor Cup, desfasurat in Turcia, potrivit site-ului Federatiei de profil din aceasta tara.

Andrea Miklos s-a impus la 400 m, cu timpul de 52 sec 37/100, fiind urmata de compatrioata sa Camelia Gal, 52 sec 66/100.

Elena Andreea Panturoiu a adus cealalta victorie a Romaniei in competitie, la triplusalt, cu 13,49 m.

La 1.500 m feminin, Roxana Birca a ocupat locul secund, in 4 min 13 sec 58/100, iar Claudia Prisecaru s-a clasat pe sase, in 4 min 29 sec 16/100.

Anamaria Nesteriuc a terminat pe locul al doilea la 60 m garduri, cronometrata in 8 sec 24/100.

Alti trei romani au fost aproape de podium: Mihai Cristian Pislaru a terminat pe patru la 400 m, in 47 sec 55/100, iar Robert Parge pe sapte, la 48 sec 41/100, Catalin Tecuceanu s-a clasat pe patru la 800 m, in 1 min 49 sec 72/100, in timp ce Andrei Toader a fost al patrulea la aruncarea greutatii, cu 20,03 metri.

Cristina Iacoban a ocupat locul 13 la 60 m, cu timpul de 7 sec 89/100.

AGERPRES (AS-editor: Mihai enea, editor online: Alexandru Cojocaru) Sursa foto: (c) Federatia Romana de Atletism/facebook