Jucatoarea romana de tenis Patricia ig s-a calificat, vineri, in semifinalele turneului WTA de la Hua Hin (Thailanda), dotat cu premii totale de 275.000 de dolari, dupa ce a trecut de chinezoaica Saisai Zheng, a patra favorita, cu 6-4, 6-2. ig (25 ani, 105 WTA) a obtinut victoria dupa o ora si 40 de minute, la capatul unui meci cu multe greseli de ambele parti. Romanca a comis 7 duble greseli in aceasta partida, in care Zheng (26 ani, 36 WTA) a beneficiat de 12 mingi de break, insa nu a fructificat decat 2. ig, finalista anul trecut la Bucuresti, a fost condusa in primul set cu 3-1 si 4-2, dar a reusit sa se impuna cu 6-4, dupa patru ghemuri consecutive. In actul secund, ig a condus cu 2-0, a fost egalata, 2-2, dar a reusit apoi o noua serie de patru ghemuri, invingand cu 6-2.

Patricia ig si-a asigurat un cec de 11.600 dolari si 110 puncte WTA.

Adversara romancei din penultimul ac va fi poloneza Magda Linette (28 ani, 42 WTA), a cincea favorita, sau chinezoaica Xiyu Wang (18 ani, 134 WTA).

A trebuit sa ne adaptam la conditiile dificile de joc. Din fericire am avut ocazia sa ma antrenez inaintea sezonului in conditii de vant, asa ca m-am simtit ceva mai pregatita, a declarat ig dupa meci.

Romanca a comentat si revenirea sa in top 100 mondial dupa acest turneu: Sunt foarte fericita ca revin in top 100, la doar cateva luni dupa ce am revenit in urma nasterii fetitei mele, ma bucur sa impart aceasta bucurie cu sotul si antrenorul meu (Razvan Sabau, n. red.).

AGERPRES (A, AS-autor: Mihai enea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)