Jucatoarele romane de tenis Sorana Cirstea si Ana Bogdan au reusit sa acceada, duminica, in ultima runda a calificarilor pentru tabloul principal de simplu al WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.643.670 dolari.

Cirstea (29 ani, 69 WTA) a trecut in turul secund preliminar de germanca Julia Goerges (31 ani, 31 WTA), principala favorita a calificarilor, cu 5-7, 6-4, 7-6 (4), dupa doua ore si 21 de minute.

Romanca a reusit 5 asi si a facut 6 duble greseli, in timp ce Goerges a totalizat 7 asi si 4 duble greseli. Cirstea a condus cu 5-2 in primul set, dar l-a pierdut cu 5-7, s-a impus cu 6-4 in al doilea dupa ce a avut 4-2 si a fost egalata, 4-4, iar in decisiv a condus cu 4-2, a fost egalata, 4-4, dar a ajuns in tiebreak, unde a revenit de la 0-2 si s-a impus cu 7-4.

Cirstea si Goerges sunt acum la egalitate in meciurile directe, 3-3.

Ana Bogdan (27 ani, 90 WTA) a obtinut victoria in fata chinezoaicei Shuai Zhang (31 ani, 32 WTA), cu 3-6, 6-4, 7-6 (10), dupa doua ore si 31 de minute.

Bogdan a avut 5 asi si a comis 8 duble greseli, in timp ce Zhang a reusit 7 asi si a facut 3 duble greseli. Romanca a avut 4-2 in decisiv, dar a fost egalata, 4-4, a ratat doua mingi de meci la 6-5, dupa care a ajuns in tiebreak, a fost condusa cu 4-2, dar a reusit sa ia patru puncte la rand, a ratat trei mingi de meci, a salvat una, a mai ratat doua mingi de meci, reusind sa o fructifice abia pe a opta.

Romancele si-au asigurat cecuri de 7.650 dolari si 25 de puncte WTA fiecare.

In runda finala a calificarilor, Cirstea o va infrunta pe Carla Suarez Navarro (Spania) sau Ana Danilina (Kazahstan), iar Ana Bogdan va primi replica belarusei Aleksandra Sasnovici.

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, este principala favorita a turneului de la Dubai si va intra direct in optimile de finala, faza in care va infrunta invingatoarea dintre Alison Riske (SUA) si Ons Jabeur (Tunisia).

Halep a castigat titlul la Dubai in 2015, anul trecut s-a oprit in sferturile de finala, invinsa de elvetianca Belinda Bencic.

Halep va juca si la dublu, alaturi de germanca Julia Goerges, contra perechii Makoto Ninomiya (Japonia)/Zhaoxuan Yang (China).

AGERPRES (AS-editor: Mihai enea, editor online: Anda Badea)