Ministrul Economiei, Virgil Popescu, participă luni la o dezbatere privind tranziţia energetică
Ministrul Economiei, Energiei si Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, participa luni la o dezbatere cu tema Tranzitia energetica, de la discurs la actiune: ce energie vom consuma in urmatorii 10 ani?, alaturi de cei mai importanti jucatori locali din sectorul energiei.
In ultimii 15 ani, Romania a trecut printr-o schimbare profunda a sectorului energetic, ponderea carbunelui scazand dramatic in favoarea energiei nucleare si a celei eoliene, gazul fiind noua vedeta a mixului energetic. Problema a fost ca aceasta tranzitie s-a facut prin subrezirea rolului de exportator net de energie in regiune, Romania ajungand sa fie dependenta de vecinii ei pentru acoperirea consumului. Cand la noi investitiile bat pasul pe loc, tari, la randul lor dependente de carbuni, fac pasi majori spre energia verde, exemplu fiind ultima licitatie pentru construirea a 2.200 MW de eoliene offshore lansata cu succes de Polonia. In Romania nu s-a mai ridicat o eoliana de trei ani de zile, iar investitorii cu bugete majore pleaca in alte tari, transmit organizatorii evenimentului.
Printre participantii la dezbateri se numara: Eric Stab - presedinte & CEO, Engie Romania, Ondrej Safar - Country Manager, Grupul CEZ in Romania, Corneliu Bodea - presedintele Centrului Roman al Energiei, Razvan Nicolescu - Energy & resources industry leader Deloitte, Bogdan Nicolae Badea - presedintele directoratului Hidroelectrica, Christina Verchere - CEO OMV Petrom, Teodor Chirica, administrator Nuclearelectrica, etc.
AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)
In ultimii 15 ani, Romania a trecut printr-o schimbare profunda a sectorului energetic, ponderea carbunelui scazand dramatic in favoarea energiei nucleare si a celei eoliene, gazul fiind noua vedeta a mixului energetic. Problema a fost ca aceasta tranzitie s-a facut prin subrezirea rolului de exportator net de energie in regiune, Romania ajungand sa fie dependenta de vecinii ei pentru acoperirea consumului. Cand la noi investitiile bat pasul pe loc, tari, la randul lor dependente de carbuni, fac pasi majori spre energia verde, exemplu fiind ultima licitatie pentru construirea a 2.200 MW de eoliene offshore lansata cu succes de Polonia. In Romania nu s-a mai ridicat o eoliana de trei ani de zile, iar investitorii cu bugete majore pleaca in alte tari, transmit organizatorii evenimentului.
Printre participantii la dezbateri se numara: Eric Stab - presedinte & CEO, Engie Romania, Ondrej Safar - Country Manager, Grupul CEZ in Romania, Corneliu Bodea - presedintele Centrului Roman al Energiei, Razvan Nicolescu - Energy & resources industry leader Deloitte, Bogdan Nicolae Badea - presedintele directoratului Hidroelectrica, Christina Verchere - CEO OMV Petrom, Teodor Chirica, administrator Nuclearelectrica, etc.
AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Irina Giurgiu)
Sursa: AGERPRES
Vezi articolul complet pe AGERPRES
Poate iti place articolul
Poate iti place stirea
Poate iti place filmul
Categorii sectiune
Diaspora
Horoscop Zilnic
Funny
News.ro
Arhiva Sport
Sex
Fashion
Cancan News
Cutremur
Plaja Bataie
Vacanta
Cornel Nicoară
Horoscop Balanta
Showbiz Intern
Exclusivitate
Weekend
Incasari
Inna
Bacau
Daniel Băluță
Economic
Politic
Cale Ferata
Bizar
Magazin
Horoscop Saptamanal
Electric Castle
Showbiz
Cornelia Catanga
Anna Lesko
Toate din STIRI
Categorii
Etichete
desert muffins cu banane si nuci
desert muffins cu biscuiti oreo
desert muffins cu ciocolata
desert muffins cu ciocolata si nuga
desert muffins cu ciocolata si vanilie
desert muffins cu cocos si inima de ciocolata
desert muffins cu prune
desert muffins cu vanilie si inima de ciocolata
desert muffins de post cu aroma de vanilie si caca
desert musuroi de cartita